Szukaj na tym blogu

wtorek, 18 lutego 2014

Krzysztof Boruń "Próg nieśmiertelności"

Autor:    Krzysztof Boruń   
Wydawnictwo:   Code Red
Rok wydania:    2014
ISBN:    9788364416309
Książka dostępna jest w najnowszym pakiecie Book Rage.Zaczyna się trochę jak kryminał Chandlera. Do zmęczonego mężczyzny, którego piekielnie boli głowa, przychodzi kobieta, która czegoś chce. Konkretnie, chce, by podjął się trudnej i nieprzyjemnej sprawy. Mężczyzna nie jest detektywem, lecz prawnikiem, ale sprawa ma związek ze śmiercią - chodzi o obalenie testamentu pierwszego męża klientki, pisarza Josego Bragi.
Sprawa, która początkowo wygląda na typową, rodzinną awanturę o pieniądze, zaczyna odsłaniać drugie dno. Choć Braga zmarł kilka lat wcześniej, jego powieści wciąż się ukazują - podobno przekazał teczkę rękopisów i prawa do dysponowania nimi dyrektorowi tajemniczego Instytutu, w którym był leczony. Ale... czy Braga naprawdę nie żyje? Może sfingował swoją śmierć? A może ktoś się pod niego podszywa? Odpowiedź na te pytania kryje się za murami Instytutu Burta, w którym pisarz spędził ostatnie lata swojego życia.

Mamy więc historię jak z kryminału, rozgrywającą się w bliżej nieokreślonym państwie Ameryki Południowej. Kilka osób, mniej lub bardziej związanych ze zmarłym pisarzem, próbuje rozwikłać zagadkę jego śmierci, a przy okazji - ugrać coś dla siebie. Ostatecznie nie sama zagadka okazuje się najważniejsza - zresztą dla czytelnika fantastyki jej rozwiązanie dość prędko staje się oczywiste. Powieść nosi tytuł "Próg nieśmiertelności" - taki sam tytuł zresztą nosi jedno z dzieł Bragi, uznawane za najlepsze w jego dorobku - i to nieśmiertelność zdaje się być głównym tematem rozważań bohaterów. A ponieważ prezentują oni pełen przekrój postaw i światopoglądów, od wiejskiego proboszcza po naukowca, każdy inaczej ją sobie wyobraża. A w centrum wszystkiego wciąż majaczy cień  - zmarłego? żyjącego? - pisarza.

Zakończenie nadchodzi niespodziewanie i... sprawia wrażenie, jakby autor w ostatniej chwili cofnął się przed ostatecznym rozwiązaniem zagadki. Czytelnik pozostaje w niepewności - a może to, czego doświadczył, było jednak tylko sprytnym oszustwem? Autor zostawia przestrzeń, w której każdy może sam zadać sobie pytanie o nieśmiertelność - i konsekwencje wynikające z przekroczenia jej progu.

Warto sięgnąć po tę powieść, nie tylko dlatego, że stanowi klasykę polskiej fantastyki. W swej "warstwie technicznej" oczywiście zestarzała się nieco (pierwsze wydanie: 1975), lecz nie przeszkadza to w odbiorze, gdyż najważniejsze okazują się relacje pomiędzy bohaterami, a natura ludzka nie zmienia się tak prędko.


Brak komentarzy: